Eklem Ağrılarının Sebepleri ve Tedavisi

Eklem Ağrıları

Eklem ağrıları herkesin sürekli rahatsız ve şikayetçi olduğu ağrılardır. Yaşı geçkin kişilerde çok görülse de,  bu ağrılar yaşlılarda görülür diye genelleme yapmamalıyız. Kilo sorunları, spor aktiviteleri, kazalar ve çeşitli hastalıklar da eklem ağrılarına neden olabilir. Ayrıca psikolojik sorunlardan dolayı da  eklem ağrılarına rastlanmaktadır. Birçok farklı etkenden dolayı ortaya çıkan eklem ağrıları, yaygın görülen şikayetler arasında yerini almaktadır. Bilek, omuz, bel, boyun ve diz eklemlerinde meydana gelmekte olan ağrılar önemlidir ve dikkat edilmelidir. Toplumumuzda bu gibi rahatsızlıklar farkına varılsa da önlem alınmamaktadır. Bu yüzden ağrılar şiddetlenerek kişiye zor zamanlar yaşatmakta, ameliyat ve zor operasyonlara sebep olabilmektedir.

Eklem Ağrısı Nedir

Vücudumuzda iki kemiğin birleştiği yerlerde meydana gelen ağrılardır. Sızlama şeklinde kendini gösterir. Eklem ağrıları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Eklemlerdeki kıkırdak dokunun içindeki sıvıyla birlikte kasların zayıf kalmasıyla alakalıdır .Genellikle ayak topuklarında, ayak bileklerinde, dizlerde ve kalça kısımlarında görülebilir. Bunlarla birlikte bel ve boyun civarında da görülmektedir.

 Eklem Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

-Kişide hareket bozuklukları
-Hareket güçlükleri
-Eklemlerde şişlikler ve sertlikler
-Hareketlerde beceriksizlikler

Şeklinde belirtiler oluşmaktadır. Eğer kendinizde bu belirtilerin olduğuna kanaat getirdiyseniz, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Eklem Ağrıları Kimlerde Görülmektedir?

Eklem ağrıları her bireyde görülebilir. Ailenizde eklem ağrıları olan bir birey varsa sizde olma olasılığı da yüksektir. Buradan eklem ağrılarının irsi olduğunu çıkarabiliriz. Bununla birlikte eklem ağrıları genellikle;
Et tüketimi fazla olan kişilerde,
Dengesiz ve aşırı ağırlık kaldıranlarda,
Küçük de olsa sürekli eklem rahatsızlıkları çekenlerde,
Metabolizması zayıf kişilerde,
Bağışıklık sistemi zayıf olanlarda, sıkça gözlenebilmektedir.

Eklem Ağrılarının Tedavileri Nelerdir?

Eklem ağrılarınız varsa, öncelikle doktora gidilmeli, bilmediğiniz ilaçlar kullanılmamalıdır. Doktor tavsiyesi olmayan ilaçları kullandığınız takdirde beklenmedik yan etkiler ortaya çıkabilir. Eklem ağrıları tedavi etmek için farklı yöntemler de bulunmaktadır.

Aküpunktür Tedavisi: Bu tedavide 2 farklı metot vardır. Geleneksel aküpunktür ve şok aküpunktür uygulanarak eklem ağrıları geçirilmeye çalışılmaktadır.

Kaplıca Tedavisi: Kaplıca içerisinde bulunan ısı ve mineral suların vermiş olduğu etkiden dolayı basınç etkisiyle belli bir süre uygulandıktan sonra eklem ağrılarına iyi gelmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir