20 Ekim 2017 Cuma

Anne Sütü ve Emzirme

Bir bebek doğduğu zaman ilk aşısı anne sütüdür. Doğum olduktan sonra anneden sarı süt gelir. Bu süt bebeğin hastalıklara karşı korunmasında oldukça etkilidir.

ANNE SÜTÜ

Anne sütü, doğum itibari ile salgılanmaya başlar. Bu sütün içerisinde bulunan vitaminler ve besin değerleri, bir bebeğin başka hiçbir şey olmadan beslenebilmesi için yeterlidir. Anne sütünün içinde vitaminler, yağ, demir, protein gibi değerler fazlası ile bulunur. Anne sütünün içinde koruyucu maddeler vardır. Bu maddeler doğal olduğu gibi faydalıdır. Bebeği enfeksiyonlara karşı korur.
Bulunduğunuz bölge veya şehir çok sıcak olsa dahi ya da çok soğuk olsa dahi hiçbir şart altında ilk altı aylık süreçte bebeğin su ihtiyacı bulunmamaktadır. Bunun sebebi ise anne sütünde bulunan su miktarıdır.

Anne Sütü ve Emzirme
Anne Sütü ve Emzirme

ANNE SÜTÜNÜN YARARLARI

Anne sütünün yararları saymakla bitmektedir. Her şeyden önce bütün yararlarını bir kenara bırakalım, anne ile bebek arasında sevgi bağı kurmasına sebep olan, o anlatılmaz tariflerin duyguların kaynaklarından biri de anne sütüdür. Normal olarak tıbbi yararlarına bakacak olursak,
·         İshal gibi enfeksiyonlardan korur.
·         İçindeki demir vitamini sayesinde kansızlığa karşı başarılıdır.
·         Astım, alerji, diyabet gibi hastalıklara karşı oldukça etkili ve yararlıdır.
·         Çene ve diş kaslarının gelişimin sağlar.
·         Ruhen ve bedenen sağlığa katkısı olduğu gibi zekâ gelişimine de katkısı bulunmaktadır.

ANNE SÜTÜ NASIL ARTTIRILIR?


Emzirme sürecinde olan annelerin en çok sorduğu sorulardan biri de budur. Anneler sütlerinin çoğu zaman yetersiz olduğunu düşünmektedir. Böyle bir sıkıntı varsa ve bu sıkıntıyı anlamanın en iyi yolu hekiminize giderek konu hakkında bilgi almaktır. Yine de siz besinlerinize dikkat ederek anne sütünü arttırmayı hedefliyorsanız eğer, günde en az 10 ile 12 bardak arası su için. Bunun dışında bitkilerin yardımına başvurabilirsiniz. Rezene, dereotu, biberiye gibi bitkiler anne sütünün artmasında oldukça faydalı ve etkilidir. Siyah susam, arpa, fesleğen, sebzeler, yulaf gibi ürünlerde anne sütünün arttırılmasında oldukça etkilidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder