24 Ekim 2017 Salı

KULAK KANAMASI NEDİR?

KULAK KANAMASI NEDİR?

Kulaklardan kan gelmesi durumu çeşitli faktörlere göre değişmektedir. Kimi zaman yüksek sese maruz kalmak ya da kulağı yabancı bir cisim ile karıştırmak kulak kanamasına sebep olurken bazı zamanlarda ciddi bir hastalığın olduğuna dair işaret olabilir. Kulak kanamasını sık sık yaşıyorsanız eğer bir hekime giderek tedavi olmanız oldukça önemlidir.

PAMUKLU ÇUBUK İLE KULAK TEMİZLEMEK ZARARLIDIR.

Bu tür sebeple meydana gelen kanamalar, büyük kişilerde pamuklu çubuk veya toka gibi bir alet ile kulağın temizlenmesi durumunu oluştururken çocuk yaşta olan kişilerin daha farklı olan yabancı cisimleri kulağın içine kaçırması ile meydana geliyor. Pamuklu çubuk ile kulak temizlemek ülkemizde oldukça yaygın bir yöntem olmasına rağmen hekimler tarafından önerilmemektedir. Sebebi ise pamuklu çubukların kulak zarına ve dış kulak yoluna zarar vermesi ve kanama oluşturmasıdır.

BASINÇ FAKTÖRÜ OLAN HAREKETLERDEN KAÇININ

Kişiler sık sık uçak yolculuğu yapıyorsa kulağında kanama meydana gelmesi ihtimaller dahilindedir. Bunun sebebi ise uçağın yüksek irtifada uçarken basınç alanının düşmesinden kaynaklıdır. Basınç düştüğü zaman kulaklarda ağrı oluşturmaktadır. Bu konuda hassas olan kişiler uçak ile yolculuk yaptıkları zaman sakız çiğnemeleri önerilmektedir. Sakız yoksa, sakız çiğniyor gibi ağzı hareket ettirerek çene kaslarına egzersiz yaptırılmalıdır. Aynı şekilde denize girildiği zaman diplere gittiğinde basınç yükselmesinden kaynaklı olarak kulak içinde kanama meydana gelebilir. Bu noktada denize dalarken nefesinizi kontrol etmeyi öğrenin ve ani dalışlardan kaçının.

KULAK KANAMASI HANGİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR?

Kulak kanaması sadece belirtilen dış faktörler ile gelişmez. Bazı ciddi hastalıkların ön belirtilerinden biri de olabilir. Bu nedenle dış faktörlere maruz kalmadığınızı düşünüyorsanız derhal bir hekime gidip kulak kanaması konusunda tedavisi olmanız gerekmektedir. Hastalıkların habercisi olan kulak kanamasının, belirti sebebi olarak çıktığı ciddi hastalıklar ise şöyledir;
  • ·         Dış ve orta kulakta meydana gelen enfeksiyon ve iltihaplanma durumu,
  • ·         Travma,
  • ·         Poliplerin oluşmaya başlaması,
  • ·         Dış ve orta kulak yolunda meydana gelen tümörler,
  • ·         Kanda pıhtılaşma değerlerinin olağandan düşük olması,
  • ·         Kan sulandırıcı ilaç kullanımı


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder