21 Ekim 2017 Cumartesi

Pekmez Nedir? Pekmezin Yararları ve FaydalarıSonbaharın ortalarına yaklaştığımız şu günlerde havaların soğuması kendini iyice hissettirmeye başladı. Neredeyse 5 ay civarıdır sıcak havalara alışmış olan bünyemiz hafif soğuklukta dahi güçsüz düşmekte, yorgun düşmekte, hastalıklara karşı savunmasız kalmakta ve dışarı çıktığımız zaman olduğundan daha fazla üşümekteyiz. Kimileri giyim ile önlem almaya çalışırken, kimileri beslenme ile önlem almaya çalışıyor. Tabii bu seçenekler birer tercih olsa da son yıllarda kullanımı tekrar artan ve bilinenden daha fazla faydası olan pekmezi unutmamak gerekir.

DEVASA ENERJİ DEPOSU: PEKMEZ

Pekmezler meyvelerin çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra elde edilen şekerli ve sıvı ile katı arasında bir halde bulunan bir içecektir. Pekmezlerin içinde birçok vitamin bulunmaktadır. Her ne kadar meyvesine göre değişse de sonuç olarak ortak olan çoğu vitamini bünyesinde barındırmaktadır. Bu vitaminler, demir, krom, magnezyum, potasyum ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir.

Pekmez kişiyi sıcakta tutar. Dinç tutar. Beslenme noktasında iyi bir alternatif ve kilo almaya karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Enerji vermesi nedeni ile daha fazla hareketli olursunuz hatta bu sebeple kilo dahi verebilirsiniz. Sonuç olarak faydalarını saymakla bitiremeyiz.

PEKMEZ TÜKETİRKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

·         Eğer pekmezinizi market üzerinden aldı iseniz pekmezi buzdolabında saklayın.

·         Eğer ev yapımı, geleneksel bir yapıda yapılmış ise oda sıcaklığında muhafaza edebilirsiniz.

·         Pekmezi yüksek bir sıcaklığa veya ısıya maruz bırakmayın. Bu yüzden güneş altında unutmak veya güneş ışınlarını alacak bir noktada tutmak pekmeze zarar vermektedir.

·         Pekmezi aşırı tüketmeniz halinde şişkinlik hissedilebilir ve ishal olabilirsiniz.

·         Pekmezi fazla tükettiğiniz takdirde kilo alabilirsiniz.

·         Bebeğinize pekmez verdiğiniz zaman yoğurt ile beraber değil meyve ile beraber vermeniz demir vitamini açısından daha yararlı ve faydalı olacaktır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder