25 Ekim 2017 Çarşamba

Sırt Ağrısı Nedir? Neden Olur?

SIRT AĞRISI NEDİR?

Sırt bölgemizde omurga çatısı bulunur. Bu omurga çatısının iki yanında bulunan kasların gerilmesi nedeniyle kişilerde oluşan ağrıya sırt ağrısı denir. Her beş kişiden birinde rastlanan bu durumun oluşmasına en büyük sebep ise strestir. Boyun omurgamız C harfine benzer. Bu omurga yapısının zamanla giderek düzleşmesi nedeni ile omuz ve sırt bölgesine giden sinirlerin alanı daralır ve sinir damarları baskıya maruz kalır. Bu şekilde uzun süre baskı altında kalan sinir damarları baskıdan dolayı gerginleşir ve kas topakları oluşmaya başlar.

SIRT AĞRISI NEDEN OLUŞUR?

Sırt ağrısının birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin başında bilinenler, Masa başı bir işte çalışmak. Uzun süre aynı şekilde duruş nedeniyle oluşan sırt ağrıları birçok kişinin ortak problemidir. Bunun dışında kalp, safra kesesi ve akciğerde meydana gelen çeşitli hastalıklar sırt ağrısı olarak belirti gösterebilmektedir.

Boyun ve sırt bölgesinde bulunan omurgalarda kireçlenme meydana gelmesi ile sırt ağrısı oluşabilir. Boyun fıtığı da aynı şekilde ağrıya neden olur. Yumuşak dokularda meydana gelen romatizmalar ve omurga eğrili durumlarında da aynı şekilde sırt ağrısı görülmektedir.

SIRT AĞRISINI GEÇİRMEK İÇİN NE YAPILMALIDIR?

Öncelikle bazı hususlarda belirtme yapmak gerekirse, uzun süreli sırt ağrısı çekiyorsanız eğer uzman bir hekime danışmanız yararınıza olacaktır.

  • İdeal kilonuzu tespit ederek, ideal kilonuza ulaşmaya çalışın.
  • Düzenli bir şekilde spor ve egzersiz yapın. Sırt kaslarınızı güçlendirmeye çalışın.
  • Dik yürümek ve dik oturmak en önemli kuralınız olsun.
  • Sırt çantası ve kol çantası taşımaktan kaçının.
  • Sırtınıza uygun ortopedik yataklarda yatın.
  • Doktor eşliğinde D vitamini tedavisine başlayın

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder